Tato stránka využívá cookies. Ne, to není žádné cukroví, ale soubory, díky nimž například nemusíte znova zadávat stejné údaje, když už jste je jednou vyplnili (více informací). Beru na vědomí

Jak to chodí s prodejem a pronájmem bytů v 1.NP, v přízemí?

Byty v přízemí mají i jiné vlastnosti, které musíme při prodeji dobře zvážit, prozkoumat a rozhodnout se, jak nám vyhovují. Byty jsou umístěné v přízemí domů, většinou s jedním nebo až osmi schody. Jsou tedy buď bezbariérové nebo ve zvýšené přízemí.  Byty v přízemí balkon/lodžii nemají, jen ty ve zvýšeném přízemí.

Jaké mají tyto byty přednosti?

 • V novostavbách jsou často pokoje propojeny s oplocenou předzahrádkou, která je větší než lodžie/balkon ve vyšším podlaží, takže tam lidé vidí báječnou možnost pro letní posezení, uspávání dětí v kočárku, dětský bazének na léto, slunečník, občas i výběh pro psa, možnost malé zahrádky.Tak to je např. na Horním lánu v Olomouci.

 • Byty v přízemí vyhovují lidem, když nemají rádi výšky, mají malé děti, co běhají po bytě, balkoně a rodiče se obávají o jejich bezpečnost. Stačí si otevřít dveře na balkon, přisunout stoličku a vyskočit. Z přízemního bytu se očekává, že příp. zranění nebude velké a tak mají rodiče větší klid.

 • Pro starší lidi, co mají problémy s chůzí, pro lidi na invalidním vozíku, je to také dobré řešení – jsou méně závislí na pomoci ostatních, můžou chodit sami ven kdykoliv. V domě, kde není výtah, ani jiný byt koupit nemůžou.

 • Kdo nerad jezdí výtahem, vyjde jen pár schodů a je hned doma, hned venku, je spokojený v takovém bytě.

 • Kdo bydlel v 1.NP a je na to zvyklý, je psychicky v pohodě, méně náročný, má svůj cenový limit, umí udělat kompromisy. Často jsou to muži, starší lidé a ti, co spěchají s koupí.

 • Byty v novostavbách v 1.NP jsou vždy levnější než ve vyšších podlažích, proto je kupují lidé, co chtějí byt dlouhodobě pronajímat, očekávají rychlejší návratnost investice.

                       byty v 1.NP na ul. Dolní hejčínská mají soukromí a krásný výhled

              dům v Praskové ulici v Olomouci má pěknou zelenou plochu za domem, zateplenou fasádu, sklepy s klenbami

Jaké  jsou obavy a  námitky zájemců o koupi bytu v přízemí?

 1. Mladí lidé často touží bydlet ve vyšším podlaží kvůli vyhlídce, svému pocitu. Dnes bydlí s rodiči v rodinném domě a velký výhled na okolí je jejich dávný sen, ti raději moderní mrakodrap než pohodlné přízemí. Tam nic nemůžeme změnit.

 2. Obava z vyšších nákladů na vytápění. Je dobré prozkoumat, jaká je tepelná izolace v podlaze, zda je pod podlahou sklep nebo terén. Nejlepší je to v novostavbách, posledních asi 6 let, ve zvýšeném přízemí (asi 8 schodů), byty s lodžiemi/balkony. Tam už jsou podlahy dobře izolované, 15 cm izolace je vyhovující tepelný odpor. Doporučuju se na prohlídce vyzout, pobýt nějaký čas v bytě a sám vyhodnotit, podívat se do sklepa, přečíst si Průkaz en. náročnosti budovy. Majitelům doporučuju nešetřit na topení před prohlídkou, nabídnout zájemcům nové papuče.

 3. Obavy z menšího soukromí, nebezpečí vloupání, hlavně na panelových sídlištích. Je dobré si změřit, jak vysoko je zábradlí lodžie, jaký máte dojem z oken pokojů, je to u každého domu jiné. Někomu pomůže zasklení lodžie, žaluzie, vhodná mříž, elektronické zabezpečení bytu, jiný takové obavynemá.

 4. Obava z povodní: zájemci se ptají, jak to bylo s povodněmi v r. 1997. Pokud jsou domy v záplavové oblasti, voda byla až na výjimky jen ve sklepu, nikoliv v bytě.Díky protipovodňovým opatřením, období sucha v r. 2015 i 19 rokům bez povodní v Olomouci lidé věří, že už se nebudou takové povodně opakovat.

 5. Obava z lidí, co je budou v noci rušit – boucháním vchodových dveří, povídáním si u vchodu. Je velký rozdíl, zda je pod okny a balkony/lodžiemi zelená plocha nebo se chodí těsně kolem oken, kolik bytů je ve vchodě domu, co je v okolí domu.  

                    

           byt 2+1 v ul. Na Vozovce si pronajali manželé důchodci, potěšila je i zelená plocha u domu, málo schodů, dům bez výtahu

Kdo nakonec koupil nebo si pronajal byt v přízemí?  Naše zkušenosti  z Olomouce za posledních 5 let:

Byt 2+1 v panelovém domě v Holici – Slunečná ul. – pohodová slečna, cena i stav bytu ji nadchl, dojížděla 30 km do Olomouce, z RD

Byt 4+1 v panelovém domě, ul. Politických vězňů – zvýšené přízemí s lodžií, koupila rodina z jiného vchodu, také z přízemí, co měla 3+1, ale chtěla kvůli dětem 4+1,  rozumná cena

Byt 2+1 Horní lán – kupuje mladá rodina kvůli předzahrádce pro děti, líbí se jim lokalita, velikost bytu

Byt 3+kk, novostavba, Peškova ul. – zvýšené přízemí – pronajal si mladý pár s dětmi, kvůli bezpečí dětí, líbila se jim dispozice, parkování, bydleli dříve v panelovém domě, tedy posun do lepšího bydlení

Byt 3+kk v novostavbě z r. 2010, ul. gen. Píky – mladé rodiny kvůli dětem nebo  kvůli kvalitě bydlení, když byty horní již byly vyprodané

Byt 2+1 po rekonstrukci, Praskova ul. – kupují manželé s malými dětmi kvůli lokalitě – zelená plocha za domem, do práce pěšky 5 min, kamarádka s dětmi bydlí vedle v domě

Byt 1+kk, v přízemí domu, ul. Dvorského, Svatý Kopeček  – na dlouhodobý pronájem - hlavně pro mladé lidi, rozumná cena rozhodla.  

Byt 2+kk Gorazdovo nám., ve zvýšeném přízemí Olomouc  - starší paní, co ocenila lokalitu, oslunění, byt po rekonstrukci, zelenou plochu u domu pro relaxaci, 8 schodů k bytu

 

         zelená plocha u domů ul. kpt. Nálepky

           bytové domy na ul. Gen. Píky mají en. štítek B, dobré zateplení, příjemné lodžie do zeleně a klid pod okny

 

Kdy se stane z bytu v přízemí problém? Když se jedná o byt vlhký, bez zateplení podlah i soklového zdiva, kde nefunguje SVJ, dům nemá sklepy, koupě za neodpovídající cenu.  Hrozí plísně, vysoké náklady na vytápění, nespokojenost uživatelů bytu, těžko řešitelné úpravy i kvůli radonu. 

Dobrá zpráva pro majitele bytů v přízemí: ikdyž je prodej většinou náročnější, byty v přízemí v Olomouci nejsou opuštěné, večer se v nich svítí a jistě tam žijí spokojení lidé.

 Napsala: Eva Lachová, www.olreality.cz, 15.3.2016

OL reality s.r.o.
Stupkova 952/18, Olomouc, 779 00
Mobil: +420 603 541 434
IČ: 041 49 441
eva.lachova@seznam.cz
www.olreality.cz

Zpět na úvod | Nastavit jako domovskou stránku | Kontakty | Mapa stránek